A je po prázdninách. Podařilo se Vám během léta najít více času na čtení? Jaká kniha Vás nejvíce oslovila a proč?
Petr Nevšímal
ředitel a člen představenstva, Nevšímal, a.s.
„Toto léto jsem přečetl asi 5 knih. Pokud bych měl jednu zmínit, tak titul ‚Jak to dělá Virgin‘ od Richarda Bransona. Zaujal mě vstup Bransonových společností do nasyceného trhu a jejich úspěch díky pozitivnímu přístupu k zaměstnancům a zákazníkům.“
Daniel Zabek
výkonný ředitel, Printo, spol. s r. o.
„O prázdninách mne zaujala ‚Kniha jízd‘, ve které jsem měl velké mezery :-). Bez legrace, sice to nebyly knihy, ale velmi příjemné letní čtení mi připravily dva speciály časopisu ’53×11′, konkrétně o Giro d’Italia a Tour de France. Škoda, že neplánují speciál o Vuelta a España pro podzimní večery.“
Martin Bednarz
generální ředitel, VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY a.s.
„Kolega mi doporučil knihu od Dr. Martina Seligmana s názvem Vzkvétání. Právě ta mne během letošního léta oslovila. Obsahuje řadu zajímavých doporučení pro práci s motivací a osobním růstem, jak v profesním tak soukromém životě.“
Antonín Růžička
generální ředitel, Wikov Industry a.s.
„Letos jsem si k Lipnu dovezl evergreen, knihu knih, Bibli. Původní motivace vznikla tak, že chci dát pokřtít svého nejmenšího synka a uvědomil jsem si, že jsem do této knížky už hodně dlouho nenahlédnul a mnoho se mi z toho vykouřilo z hlavy. Četl jsem Nový zákon a musím říct, že je to stále aktuální čtení plné dobrodružství lidského života se všemi radostmi, strastmi, láskou, zradou, štěstím, tragédií a nadějí. Je to opravdu silný příběh z revoluční doby a je inspirativní a poučný. I my žijeme v nějakém společenském uspořádání a v zajetí mnoha paradigmat, která se mohou zdát neměnná a mnohá nám vyhovují. Ale hledání stále efektivnějších způsobů tvorby hodnoty v rámci získání konkurenční výhody a s tím související technologický pokrok se snaží náš svět neustále měnit a staví nás do nejisté pozice před nové a nové výzvy. V podstatě svět a lidský život je neustálá a nekonečná výzva a s tím i naše každodenní podnikání. Tak nám všem do nového školního roku přeji hodně sil a odhodlání zvládnout všechny nové výzvy, které jistě přijdou. Ideálně s úsměvem :).“
Ladislav Šimek
zakladatel a majitel, SHIMEQ Air s.r.o.
„Vždy čtu několik knížek najednou a dle nálady sáhnu po té, na kterou jsem naladěn. Letos v létě jsem přečetl knihu o holubinkách, abych přestal v lese přehlížet tyto nedoceněné houby, na oddechnutí ‚Forsythův Den pro Šakala‘ a po delší době jsem dočetl ‚prý‘ kontroverzní ‚Atlas Shrugged‘ od Ayn Rand. Mezitím jsem ve snaze se vzdělávat pročítal ‚Polymerní kompozitní materiály‘ a ‚Uhlíkové materiály‘ a při poslední návštěvě knihkupectví jsem se vybavil Freudovou ‚Psychopatologií všedního života‘ a ‚Židovské tradice a zvyky‘.“
Kateřina Haring
„Více času na čtení bylo, ale že by mě něco oslovilo natolik, abych se ráda podělila, to v případě letošního léta nemůžu říct. Naopak z loňska je to jednoznačně kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel od Jonase Jonassona, při které jsem se smála nahlas a tak jsem si od tohoto autora koupila i Analfabetka, která uměla číst a Zabiják Anders. Obě mně pobavily stejně jako ‚stařík’…“
Jiří Chrást
ředitel, Akademie ČTK
„Nepodařilo. Bylo léto a byl jsem neustále v pohybu. Sport. Na začátku léta jsem si koupil knihu, abych se trochu zorientoval v tomto světě. Kniha je to těžká. Opatrně jsem si slíbil, že každý den přečtu alespoň jednu větu, jeden odstavec. Opatrnost byla namístě. Nesplnil jsem to. Po prázdninách otvírám knihu Zygmunta Baumana ‚Tekuté časy – Život ve věku nejistoty‘ znovu a začínám od začátku. Úvod, dva listy, jsem pro jistotu četl dvakrát. O něco lépe jsem si vedl s další knihou ‚Kafka – Rané roky‘ od Reinera Stacha. Objevuji v ní jiného Kafku, než znám ze školy.“
Marek Čížek
výkonný ředitel, Faurecia Exhaust Systems s.r.o.
„Letošní léto jsem věnoval sportu, takže jsem se snažil opravdu každou volnou chvilku sportovat a dělat něco pro svoje tělo a mysl. Myslím, že se to povedlo a jsem nyní daleko více energický i do všeho ostatního. Knihy čtu rád, ne tak moc jako dříve, ale rád. Toto léto jsem přečetl pouze jednu, o to více mně bavila, jednalo se o historii značky Harley Davidson v celém jejím průřezu přes těžké začátky v dřevěné boudě, válečné období, italské období, úpadek a nyní znovuzrození. Kniha se mi o to více vryla do paměti, protože jsem se na konci léta měl možnost osobně seznámit s dědičkou tohoto impéria Karen Davidson. Když jsem tuto pětašedesátiletou ženu potkal, jak na Harley ujiždí Prahou, pochopil jsem proč je to legenda a životní styl.“
Daniel Vlček
Innovation and Smart City Centre Contractor Ernst & Young, s.r.o.
„Přes léto jsem po delší době zopakoval ‚Jitro kouzelníků‘ (Bergier, Pauwels, 1960) – nadčasovou fantasticko-filosoficko-konspirační všehochuť, načal ‚Homo Deus‘ (Harrari, 2015) – celkem pěkný popis možného vývoje člověka a jeho totálního propojení s technologií k obrazu něčeho vyššího, no a dokončil jsem výborné ‚Zero to One‘ (Thiel, 2014) – kde jedním z hlavních motivů je role a tvorba kreativních monopolů jako nový pohled na ekonomické paradigma dneška. Všechny tři se mi tak plynule prolínaly letními dny, doplňeny několika motivačními jednohubkami.“
Tomáš Hron
finanční ředitel ve skupině TART
„Pár knih jsem za léto stačil přečíst anebo alespoň naposlouchat (při běhu či při řízení si pouštím audioknihy). Jednoznačně nejzajímavější byla kniha ‚Sapiens – Úchvatný i úděsný příběh lidstva‘ od izraelského autora jménem Yual Noah Harari. Ten příběh je o nás, naší historii. O tom, jak se z biologicky slabého druhu vyvinul tvor, který ovládl celou planetu. Není to učebnice dějepisu, ale přesto je to o historii. Autorovi se podařilo velmi poutavým až provokativním způsobem popsat, jak jsme začali farmařit a co všechno špatného to přineslo. Je to i o penězích, impériích a … i o štěstí. Jsme nyní šťastnější než naši praprapředci – sběrači?“