Za čtvrtstoletí existence se firma EGE, spol. s r.o., propracovala z Českých Budějovic na pozici globálního hráče na energetickém poli.
Vodiči EGE protéká elektřina na elektrárnách od USA po Japonsko, zhášecí tlumivky ASR kompenzují kapacitní proud na rozvodnách téměř všech evropských států a stožáry jsou oporou většiny elektrických vedení v Čechách a tyčí se i v okolních zemích včetně Švýcarska a Švédska. Jaké požadavky s sebou přinášejí současné globální změny v energetice, ať už jde o decentralizaci, či příklon k obnovitelným zdrojům energie?
EGE, spol. s r.o., je skupina podniků s holdingovým uspořádáním, která se zaměřuje na dodávky zařízení pro energetický průmysl – především zapouzdřené vodiče, zhášecí tlumivky a stožárové konstrukce pro venkovní vedení VN a VVN. V letošním roce firma slaví 25 let od založení. Za tu dobu se společnost propracovala z Českých Budějovic až na špičkovou světovou úroveň a stala se jedním z největších zaměstnavatelů v jihočeském regionu. Své výrobky dodala do více jak 90 zemí světa. Strategie společnosti spočívá v nabídce plného rozsahu výrobků a služeb od technické přípravy až po poprodejní servis. O tom, jak reaguje EGE na aktuální trendy v energetice, hovořil se Světem průmyslu jednatel firmy Ivo Geršl.
Rok 2014 poznamenal výpadek na ruském trhu. Už je situace v této zemi pro vaše aktivity stabilnější?
V roce 2016 došlo k posílení a stabilizaci hodnoty rublu a tato situace se předpokládá i v roce 2017. Příznivě působí vývoj cen ropy – stabilizace, očekávaný mírný růst. V tomto prostředí se předpokládá zvýšená investiční politika výrobců a distributorů elektrické energie.
Tento pozitivní vývoj se projevil již vloni pro naši společnost ve zvýšených objemech prodejů v oblasti zhášecích tlumivek a uzlových odporníků ve srovnání s rokem 2015. V roce 2017 očekáváme další výrazný nárůst prodejů o cca 60 procent.
Avšak je třeba zdůraznit, že zejména s produktem zhášecích tlumivek se pohybujeme ve velmi tvrdém konkurenčním prostředí. To je tvořeno zejména domácími výrobci. Jejich zvyšující se kvalita, inovace a znalost místních podmínek podporuje další růst na tomto obrovském trhu. Kromě domácích firem na ruském trhu již působí také několik dalších dodavatelů z EU. Z toho plyne, že i přes poměrně velkou absorpci trhu má naše společnost omezené možnosti uplatnění našich výrobků na tomto trhu. Dalším významným omezujícím prvkem je náročný proces certifikace. Přesto se naše výrobky uplatní zejména v případech, kdy zákazníci upřednostňují vysokou kvalitu provedení.
Ve spolupráci s místním partnerem a společníkem v Petrohradu se zabýváme dalšími strategiemi obchodu s cílem dosáhnout specifické výhody. Zároveň plánujeme zorganizovat řadu odborných seminářů a jejich prostřednictvím navázat kontakty s odborníky z energetiky a zejména jim objasnit problematiku kompenzovaných sítí a výhody našeho provedení zhášecích tlumivek.
A jak se vyvíjejí vaše další zahraniční aktivity, například na významném trhu v sousedním Polsku?
Situace v Polsku je v oblasti prodejů zhášecích tlumivek a zemních transformátorů nadále velmi příznivá. Oproti roku 2014 se nám podařilo objem prodejů v roce 2016 navýšit o dalších 28 procent.
Prodeje uskutečňujeme prostřednictvím polské odborné firmy, která na trhu prodává úspěšně široké portfolio výrobků pro energetiky. Podporu prodeje našich výrobků zajišťujeme účastí našich zástupců na veletrzích zaměřených na elektroenergetiku a dále zejména organizováním odborných seminářů s tematikou uzemnění nulového bodu distribučních sítí. Účast odborníků z energetických společností na takových seminářích je vysoká, zákazníci oceňují vysokou odbornost EGE a bohaté zkušenosti v dané oblasti.
I v roce 2017 očekáváme vysokou poptávku a úspěšnost na trhu podobnou jako v předchozích letech. Rovněž plánujeme zorganizovat další semináře v oblastech, kde je přechod na kompenzované sítě teprve plánován.
Sektor energetiky prochází výraznými změnami, ať už se jedná o vývoj cen, decentralizaci, či příklon k alternativním energetickým zdrojům. Jaké to pro vás přináší příležitosti a naopak hrozby?
Podpora obnovitelných či alternativních zdrojů vede k instalaci malých decentralizovaných výrobních jednotek elektrické energie. Tlak na snížení emisí směřuje zároveň k omezení provozu především uhelných zdrojů v Evropě. Decentralizace energetiky a rozvoj lokálních distribučních sítí samozřejmě přináší nové požadavky. Proto nabízíme i nové produkty, které sledují změny v energetice. Máme za sebou několik projektů, kde jsme řešili řízení výkonu činného a jalového výkonu z velkých fotovoltaických elektráren.
Při decentralizaci zdrojů v distribučních sítích je nutné řešit rovněž řadu problémů při nestandardních stavech. Z těchto důvodů nabízíme speciální zemní transformátory, které nepříznivé stavy v sítích eliminují. Mezi nové produkty je řazena také kombinovaná tlumivka, tj. plynule laditelná zhášecí tlumivka se zemním transformátorem. Toto řešení je populární zejména v Evropě.
Další výzvou byla výstavba a provoz velkých parků větrných elektráren v přímořských oblastech severní Evropy. Tato situace vyústila v požadavky na výrobu dekompenzačních tlumivek do sítí vysokého napětí.
Pozorujete nějaké další trendy, na které musíte reagovat?
Dalším trendem, na který chceme reagovat, je stále se zvyšující podíl lokálních distribučních sítí, jenž ve svém důsledku povede k tomu, že významný podíl vyrobené elektrické energie z lokálních zdrojů se také v daném místě spotřebuje. Pokud dojde k očekávanému poklesu ceny za akumulaci jedné kilowatthodiny, přinese to nejen zrychlené rozšíření elektromobility, ale i možnost akumulace elektrické energie na úrovni distribučních sítí a u jednotlivých odběratelů. Tyto změny budou ovlivňovat jak samotný provoz těchto distribučních sítí, tak i provoz elektrizační soustavy jako celku. Především z důvodu posilování přenosových schopností distribučních sítí a rostoucí kabelizace sítí se uvedený trend ve svém důsledku projeví mimo jiné také v navýšení výkonů zhášecích tlumivek.
Jaké stávající produkty nebo připravované novinky můžete nabídnout, abyste zákazníkům poskytli řešení, která přispějí ke snižování energetických ztrát a zvyšování úspornosti/efektivity, nebo pomohli řešit nestabilitu v síti?
Zvětšující se podíl kabelových sítí přináší výrazné navýšení nabíjecích výkonů a s tím spojený přetok jalové energie kapacitního charakteru. Kabelová vedení mají totiž 30x až 60x větší nabíjecí výkony než vzdušná vedení. Účelnou a řízenou eliminací nabíjecích výkonů lze přispět ke snížení ztrát v sítích. Zároveň tím stabilizujeme i napěťové poměry v síti. Pro eliminaci využíváme speciální dekompenzační tlumivky. Při návrhu a výrobě těchto zařízení dbáme na kvalitu a velkou pozornost věnujeme rovněž nízkým ztrátám v těchto zařízeních.
Eliminace přetoku jalového výkonu není jen otázkou instalace určitého zařízení do sítě. Právě z pohledu ovlivnění ztrát v síti je důležité vybrat vhodné místo nebo místa pro instalaci dekompenzačního zařízení. Důležitá je rovněž volba dekompenzačního výkonu a případně jeho rozdělení do více dekompenzačních jednotek vhodně distribuovaných po síti. Zde je důležité analyzovat síť a optimalizovat celý návrh řízení přetoku jalové energie. Je možné volit i jednodušší varianty, u kterých pak ale nemusí být výsledky úplně optimální. Vždy záleží na konkrétním posouzení. V nedávné době jsme prováděli podrobné analýzy v distribučních sítích zaměřené na řízení přetoku jalové energie. Využití výsledků je závislé nejen na technických možnostech řešení, ale i na měnící se legislativě. Obojí se promítá do ceny možných řešení.
Nárůst nabíjecích kapacitních proudů vedení způsobuje i nárůst zemních kapacitních proudů v síti. A opět jsme u neustálého zvyšování výkonu zhášecích tlumivek. V našem výrobním programu je i systém, který umožňuje kombinovat dekompenzaci nabíjecích výkonů i eliminaci zemních kapacitních proudů. Tento systém našel uplatnění zejména v lokálních průmyslových distribučních sítích. Kromě ztrát jsme se orientovali i na zvýšení bezpečnosti provozu. I v tomto směru jsme přišli na trh s doplňkovým řešením ke klasickému způsobu uzemnění uzlu sítě, kterým je systém přizemňování fáze se zemní poruchou.
Dlouhodobá energetická koncepce je v ČR neustálým předmětem debat. Ubírá se země podle vašeho názoru momentálně v otázce energetiky správným směrem? Co by měly být z vašeho pohledu hlavní kroky, aby byla ČR v oblasti energetiky soběstačná?
Energetická politika či koncepce je předmětem debat ve většině vyspělých demokratických zemí. A je to tak, dle mého názoru, dobře. Správné nastavení energetické koncepce z hlediska strategického zájmu státu není jednoduchá úloha a její prosazení a realizace může být obzvláště v liberálním prostředí velkým problémem. A to i za předpokladu, že energetiku spravuje stát a podstatné síťové a zdrojové části také vlastní. Necítím se kompetentní vyjadřovat se k tak složité problematice, jako je energetická koncepce. Ale z mého pohledu si myslím, že zatím si Česká republika v oblasti elektroenergetiky vede dobře a zodpovědně hledá optimální scénář dalšího vývoje. Aktualizace Státní energetické koncepce v roce 2015 poskytuje kvalitní analýzu i porovnání jednotlivých variant koncepce. Osobně bych si přál prosazení bezpečného a soběstačného scénáře, tedy s rezervou ve výkonu a s přebytkovým saldem obchodním. Avšak dle mého soudu je důležitější včasné zajištění legislativních podmínek pro budoucí možné scénáře a jasné stanovisko státu ke svému majetku v elektroenergetice. Případná privatizace, byť i částečná, významně ovlivní každou energetickou koncepci státu. A aby byla ČR v oblasti energetiky soběstačná, je třeba nejen soběstačný scénář, ale také energetika ve vlastnictví a správě státu.