Vývoj inovovaného modelu letounu se pozitivně promítl v celém českém leteckém průmyslu.
Dlouho očekávaný letoun L 410 NG, který byl vyvíjen v rámci právě ukončeného projektu MOSTA, úspěšně absolvoval převážnou většinu požadovaných zkoušek. Nyní se celý proces přípravy posouvá k sériové výrobě, která by měla začít v druhé polovině roku. Vývoj inovovaného modelu letounu se pozitivně promítl v celém českém leteckém průmyslu.
Hlavní událostí pro tento rok ve společnosti Aircraft Industries, a.s., je nový turbovrtulový letoun L 410 NG, který navazuje na to nejlepší z letounů řady L 410. Inovovaný model byl vyvíjen v rámci projektu MOSTA od roku 2010 („Modernizace malého dopravního letounu za účelem zvýšení efektivnosti a ekonomie jeho provozu“), který vznikl za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu v programu TIP a byl úspěšně obhájen na půdě společnosti Aircraft Industries, a.s., dne 29. března 2017. Významnou skutečností je to, že na projektu spolupracovala řada českých subjektů – spoluřešitelů projektu: Avia Propeller, s.r.o., EVEKTOR, spol. s r.o., GE Aviation Czech s.r.o., VR Group, a.s., JIHLAVAN, a.s., Jihostroj a.s., MESIT přístroje spol. s r.o., SVÚM a.s., UNIS, a.s., Vysoké učení technické v Brně, Aero Vodochody, a.s., a VZLÚ a.s. Aktuálně výrobce absolvuje poslední fáze certifikace a připravuje se na sériovou výrobu. „Zahájení sériové výroby předchází dokončení certifikačního procesu, kdy se nacházíme ve fázi pokračujících letových zkoušek. Aktuálně má v rámci certifikačních zkoušek náš prototyp nalétáno asi 400 hodin,“ sdělila Světu průmyslu generální ředitelka společnosti Ilona Plšková.
Nové investice ještě tento rok
Součástí certifikačního procesu jsou laboratorní zkoušky letadlových celků a modernizovaných přístrojů a agregátů, které se aktuálně realizují. „Koncem minulého roku byla dokončena statická zkouška křídla a dále byla zahájena únavová zkouška křídla. Rovněž probíhají únavové zkoušky modernizovaných podvozků. Dokončení certifikace letounu L 410 NG je plánováno v polovině roku 2017,“ dodala Ilona Plšková.
Pro kompletní rozjetí sériové výroby L 410 NG je ještě potřeba uskutečnit další kroky a investice. „Bude nutné například vypracovat nové NC programy pro dílce, které se dříve vyráběly na jiných méně výkonných frézovacích centrech. Bude potřeba vyrobit či upravit některé výrobní přípravky a dále ještě dovybavit některá pracoviště, například NDT pracoviště nebo pracoviště povrchových ochran,“ informovala Ilona Plšková. Společnost tak zahájí sériovou výrobu v druhé polovině letošního roku výrobou tří kusů. „Jejich dokončení pak plánujeme na příští rok,“ dodala generální ředitelka.
Delší dolet a vytrvalost
L 410 NG je turbovrtulový letoun, který navazuje na řadu L 410 a přináší zlepšené letové parametry a provozní charakteristiky. V souladu s vývojem v leteckém průmyslu se objeví modernější technologie a inovovaná avionika. Letadlo je nadále zařazeno v kategorii commuter, což znamená přepravu maximálně 19 cestujících s dvoučlennou posádkou.
Změnou prošla konstrukce křídla, které nyní obsahuje palivovou nádrž s větším objemem, a proto umožňuje podstatně delší dolet a vytrvalost. Nový stroj charakterizuje také zvýšení maximální vzletové hmotnosti a užitečného zatížení, může tak transportovat o 400 kilogramů více nákladu. Zvětšením prošel rovněž zavazadlový prostor, který je nyní dvojnásobný. Tato novinka se projevila v prodloužení nosové části letounu. Výkonnější pohonná jednotka sestává z motorů GE H85-200 BC04 spolu s vrtulemi AV 725.
Díky uvedeným vylepšením poskytne nový stroj lepší užitné vlastnosti, širší rozsah nasazení i komfort pro cestující. Zvýší se cestovní rychlost a podle výrobce by se měl zásadním způsobem zlepšit výkon motorů v teplých a vysokohorských podmínkách. Současně by měl mít provozovatel zajištěnu významně delší životnost letounu. V pilotní kabině je zabudován úplný Glass Cockpit a modernizací prošel i prostor pro cestující.
S novými kompozitovými díly
Snaha o snižování spotřeby paliva se projeví v používání odlehčených materiálů. L 410 NG tak bude mít do budoucna některé kompozitové díly, například dveře, jež sníží hmotnost a prostup tepla. Kompozitová konstrukce motorových gondol má kromě redukce hmotnosti a nákladů na výrobu přispět ke zvýšení účinnosti vstupního vzduchového kanálu pohonné jednotky a ke snížení aerodynamického odporu motorových gondol jako celku.
Letoun L 410 NG bude nabízen ve všech variantách jako stávající model L 410 UVP-E20. Objednávky na nový stroj jsou očekávány z celého světa a zejména z destinací, kde mají se stroji řady L 410 historicky dobré zkušenosti. Inovovaný model se poprvé coby prototyp vznesl na konci července 2015.