Společnost Teva Czech Industries s.r.o. je významným farmaceutickým výrobcem s velmi dlouhou historií.
Firma sídlí na severovýchodě České republiky v Opavě-Komárově a je třetím největším evropským výrobním závodem Tevy, světové jedničky v oblasti generických léčiv. Výroba generických léčiv slaví v Opavě už 135 let.
Teva Pharmaceutical Industries Ltd. je přední farmaceutická společnost s celosvětovou působností. Usiluje o zlepšení přístupu pacientů k vysoce kvalitní zdravotní péči vývojem, výrobou a prodejem cenově dostupných generických léčiv, stejně tak inovativních a brandových farmaceutických přípravků a aktivních farmaceutických substancí. Společnost, která má sídlo v Izraeli, je největším světovým výrobcem generických léčiv. Její globální portfolio zahrnuje více než tisíc molekul a má přímé zastoupení ve více než 60 zemích. V rámci brandových léčiv se Teva zaměřuje na oblast onemocnění CNS, onkologii, léčbu bolesti, respirační a ženská onemocnění a na biologické léčivé přípravky. Teva má na 45 tisíc zaměstnanců. V České republice vlastní někdejší farmaceutické firmy Galena a Pliva-Lachema.
S ročním obratem přesahujícím devět miliard korun je opavský podnik druhým největším výrobním závodem na českém farmaceutickém trhu. Jeho provozní výkon rok od roku roste, ročně vyprodukuje přes pět miliard tablet, 50 milionů želatinových tobolek, 210 milionů tablet cytostatik a 1,6 milionu litrů přípravků v kapalných lékových formách. V širokém portfoliu najdeme generické léčivé přípravky, především antiastmatika, cytostatika, imunosupresiva, hypolipidemika, antihypertenziva aj., dále také volně prodejné léky (OTC), účinné farmaceutické látky (API) a rostlinné extrakty. Společnost v uplynulých letech investovala do rozvoje výroby pevné lékové formy s finální roční kapacitou 15 miliard tablet ročně.
Vývoz do USA
V Moravskoslezském kraji Teva zaměstnává okolo 1 500 lidí. „Téměř polovina produkce putuje na americký trh, další léčiva míří do západní Evropy, Ruska a přirozeně i na trh v České republice,“ říká Rita Gabrielová, tisková mluvčí společnosti Teva v České republice, s tím, že firma je nepostradatelným globálním producentem generik a aktivních farmaceutických látek. Vedle role významného zaměstnavatele si loni Teva připsala i ocenění jako jeden z top plátců daní, za rok 2015 obsadila v žebříčku mezi firmami 14. místo.
V současné situaci, která panuje na tuzemském pracovním trhu, přinesl loňský rok pro společnost Teva ještě jedno, velmi důležité ocenění. Třetí ročník průzkumu společnosti Universum mezi studenty vysokých škol v České republice ukázal na firmy, které se stávají novými nejatraktivnějšími zaměstnavateli pro české vysokoškoláky. V kategorii přírodních věd byla touto novou společností Teva. Firma se umístila na celkovém 11. místě v kategorii přírodních věd a na prvním místě jako „New entrant 2016“ v této kategorii.
Spolupráce se školami
Právě do výrobního závodu společnosti Teva Czech Industries s.r.o. přichází v posledních letech velké množství absolventů vysokých škol, a to po předchozím působení Tevy přímo na půdě vysokých škol. Teva se věnuje podpoře studentů nejen ve formě stáží, ale také aktivními přednáškami na těch vysokých školách, odkud se rekrutují absolventi v oborech chemie, farmacie či příbuzných přírodních věd. Kariérní růst, péče o talenty i nadstandardní ohodnocení – to jsou startovní podmínky pro každého studenta, který chce v prostředí farmaceutické výroby dosáhnout na zajímavé mezinárodní projekty či výzkumné programy Tevy jako světové jedničky v oblasti generických léčiv.
„Spolupráce se studenty vysokých i středních škol je pro nás velkou radostí a současně klíčovým nástrojem, jak pro Tevu získávat talentované mladé lidi, kteří u nás vyrostou a vybudují zdravou kariéru,“ říká Marek Wojcikowski, generální ředitel společnosti Teva Czech Industries.
Překvapení pro investory
Celosvětový zisk i příjmy společnosti Teva Pharmaceutical Industries ve čtvrtém čtvrtletí překonaly očekávání. Hospodaření podpořilo srpnové dokončení akvizice výroby generických léků od firmy Actavis. Zisk bez mimořádných položek stoupl o 27,3 procenta na 1,4 miliardy USD (35,7 miliardy Kč).