DO STAVEBNICTVÍ PRONIKÁ DIGITALIZACE

Vydáno 16.9.2019 stavebnictvíTOP 100

Aktuální vývoj ve stavebnictví je ovlivněn všeobecným nedostatkem kapacit a pracovníků. Platí to i za podmínky, že v odvětví vždy pracovalo mnoho cizinců. Lidí se však nedostává v celé střední Evropě, a navíc většina okolních zemí prožívá období, kdy se stavebnictví rekordně daří.

 

Stavebnictví prožilo těžká léta během krize a poté. Byla umocněna skutečností, že z vrcholu 2007 a 2008 se padalo velmi hluboko a mnoho firem odešlo z trhu nebo bylo pohlceno konkurencí. Opětovný růst nastal až v letech 2014 a 2015, tehdy se dařilo zejména inženýrskému stavitelství, jež mohlo spoléhat na veřejné zakázky a peníze z Evropské unie. Nastartovaný růst nevydržel dlouho a v roce 2016 došlo k poklesu v obou zásadních kategoriích pozemního a inženýrského stavitelství.

Před dvěma lety stavební produkce opět rostla a lépe se dařilo pozemnímu stavitelství. Loňský rok s růstem přes devět procent byl velmi úspěšný, a to i díky příznivým klimatickým podmínkám zejména v lednu. Zatímco pozemní stavitelství stabilně roste od poloviny roku 2016, inženýrské stavitelství se vzpamatovávalo jen pozvolna. Stavební firmy vloni vykonaly práce v hodnotě přes půl bilionu korun. Z posledních čísel stojí za zmínku téměř dvacetiprocentní meziroční růst počtu dokončených bytů v období leden–duben 2019. Podle nedávných statistik Eurostatu se meziroční růst v prvním čtvrtletí 2019 výrazně propadl, což kontrastuje při srovnání se současným robustním růstem v Maďarsku, Slovinsku, Litvě, Chorvatsku, Polsku, Rakousku či Německu. Tento vývoj lze však vysvětlit vysokou srovnávací základnou z ledna 2018, kdy se českému stavebnictví až nebývale dařilo. Aktuálně platí, že se na trhu nedostává kapacit.

 

BEZ DIGITALIZACE ANI STAVBU

I když se často mluví o tom, že robot dům nepostaví, i ve stavebnictví stále častěji slyšíme pojmy jako digitalizace, stavebnictví 4.0, digitální dvojče, 3D tisk nebo BIM (Building Information Modelling). A kdoví, možná jednou dojde i na robotickou výstavbu. BIM je na programu odborných konferencí a diskusí sedm nebo osm let, ale v poslední době se na tuto oblast klade stále výraznější pozornost. Digitalizace postihuje proces výstavby a jejich jednotlivých fází (územní, investorská a projektová příprava a realizace), ale také vazbu na další oblasti. Tím se myslí národní infrastruktura pro prostorové informace, elektronizace povolovacích procesů nebo katastr nemovitostí. A těchto vazeb bude do budoucna přibývat. Digitalizace se neobejde právě bez informačního modelování staveb (BIM). Jeden komplexní digitální systém pak zahrnuje všechna získaná data pro současné i budoucí použití a aktualizace. BIM vytvářejí nejen datovou základnu, ale také předpoklad pro snadnější spolupráci mezi jednotlivými účastníky stavby, a to po celou životnost budovy (od přípravné fáze po likvidační). Vedle BIM se stále více sází na virtuální, resp. rozšířenou realitu (například při prezentaci a virtuálních prohlídkách) či prvky inteligentních domácností, kanceláří nebo průmyslových prostor.

Do stavebnictví také pronikl trend udržitelnosti, který se dotýká volby materiálů, konstrukcí a technologií. Cílem je zabezpečit minimální spotřebu neobnovitelných zdrojů, maximální využití recyklovatelných surovin, a především po uplynutí životnosti stavby její komponenty opravdu důsledně recyklovat. Měly by být používané takové technologie, které umožňují snadnou oddělitelnost použitých materiálů, aby následná likvidace a recyklace byly co nejsnadnější.

 

ČEKÁNÍ NA LEGISLATIVU

Celé odvětví čeká na úpravu legislativy a zjednodušení procesu přípravy a schvalování staveb. Deklarovaným cílem vlády je systém „jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení, jedno úložiště dat, jeden výklad stavebního práva.“ Zní to pochopitelně lákavě a poslední dva roky se vede intenzivní diskuse o pozitivních i negativních aspektech takového zjednodušení a centralizace rozhodování. Nový stavební zákon po 20 letech vyvolává mnoho nadějí i kritiky. Projednat a prosadit takto radikální změnu současného stavu legislativy v oblasti stavebnictví je velmi složité a hledání kompromisů obtížné, je to ale také nesmírně důležité pro další rozvoj České republiky,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

 

 

/ VÝZNAMNÉ FIRMY V OBORU

METROSTAV

Firma založená před téměř půlstoletím je univerzální stavební společností, která realizuje velké projekty v Česku i dalších 16 zemích Evropy. Společnost uvádí, že je schopna najednou uskutečňovat až 300 staveb. Mezi klíčové obory působnosti patří dopravní, podzemní či občanské stavby, stejně jako projekty pro průmysl a ekologické stavby, pro veřejné i soukromé investory. Ke konci loňského roku Metrostav zaměstnával 2846 lidí. Firma náleží do skupiny Metrostav, kterou vloni tvořilo 55 firem (např. Metrostav, Subterra, BeMo Tunnelling, Pragis, BES) s více než 5100 pracovníky. Provozní výnos celé skupiny v roce 2018 činil 34,8 miliardy korun.

 

DEK

DEK představuje holding, který tvoří firmy zabývající se dodávkami materiálů a služeb pro stavebnictví a výrobou stavebních materiálů. Největší firmou skupiny jsou Stavebniny DEK, které provozují 117 prodejních míst. Skupina zaměstnává přibližně 2500 pracovníků a její obrat v roce 2018 dosáhl 19,6 miliardy korun (EBITDA 1,121 miliardy korun). Firma vloni oslavila čtvrtstoletí na trhu. Devatenáctiprocentní růst skupiny svědčí mj. o výrazné konjuktuře stavebního trhu v loňském roce.

 

EUROVIA CS

Společnost Eurovia CS patří k nejvýznamnějším stavebním firmám v České republice a zaměřuje se především na dopravní stavitelství. Má také vlastní surovinovou základnu v podobě lomů, pískoven a obaloven. Skupina je organizována do šesti oblastí na území České a Slovenské republiky. Konsolidovaný obrat celé skupiny v ČR a v SR vloni meziročně vzrostl o 13 procent a dosáhl 16,7 miliardy korun. Hospodářský výsledek před zdaněním činil 899,2 milionu korun.

 

 

Josef Kubr

 

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

[slider]

TOP Rozhovory

PŘEDSTAVA AUTONOMNÍCH AUT NA SILNICÍCH MÁ K REALITĚ STÁLE DALEKO

PŘEDSTAVA AUTONOMNÍCH AUT NA SILNICÍCH MÁ K REALITĚ STÁLE DALEKO

Vydáno 11.11.2019

Nejen fanoušci nových technologií sní o dni, kdy sednou do auta, které je bez jejich asistence odveze stovky kilometrů daleko. Jenže na tu chvíli si ještě nějaký pátek počkáme. V českém startupu Roboauto proto šli jinou cestou, vsadili na vývoj dálkově ovládaných vozidel. „V některých situacích musí do hry vstoupit vzdálený operátor, který robota převezme a instruuje ho, co má dělat,“ říká Martin Králík.

ZÁKAZNÍCI JSOU OHROMENI TÍM, CO U NÁS VIDÍ

ZÁKAZNÍCI JSOU OHROMENI TÍM, CO U NÁS VIDÍ

Vydáno 23.9.2019

Doby, kdy společnost TAJMAC-ZPS udivovala svět legendárním revolverovým soustruhem R5, jsou pryč. I po desítkách letech však zlínský podnik patří k lídrům na trhu s obráběcími stroji. „Do konce letošního roku představíme nový model dlouhotočných soustruhů MANURHIN K‘MX a připravujeme upgrade větších vertikálních obráběcích center,“ říká generální ředitel Michele Tajariol.

PODNIKATEL MÁ ZA LIDI VĚTŠÍ ZODPOVĚDNOST NEŽ POLITIK

PODNIKATEL MÁ ZA LIDI VĚTŠÍ ZODPOVĚDNOST NEŽ POLITIK

Vydáno 18.9.2019

Letos uplynulo třicet let od chvíle, kdy Jiří Hlavatý nastoupil do funkce generálního ředitele společnosti Juta podnikající převážně v textilním průmyslu. Později úspěšnou firmu koupil a v jejím čele stojí dodnes. Dobře však ví, že se blíží čas, kdy žezlo předá někomu dalšímu. „Jutu neprodám, ale konkrétní plány si zatím nechávám pro sebe,“ řekl v rozhovoru pro Svět průmyslu.

K VEŘEJNÝM VĚCEM CÍTÍM ODPOVĚDNOST

K VEŘEJNÝM VĚCEM CÍTÍM ODPOVĚDNOST

Vydáno 4.9.2019

Pohybuje se na rozhraní strojírenského a sklářského průmyslu. Patří mu nejen společnost Wikov, která proslula svými převodovkami, ale i sklárny Bomma a Rückl. „Dělím svůj čas přibližně na poloviny mezi strojírenství a sklářství. Největší radost mám z úspěšně dokončených akvizic ve strojírenství a nových produktů Rückla,“ říká Martin Wichterle.

Zobrazit Více