ČESKO SPOUŠTÍ NEBÝVALOU AKTIVITU

Vydáno 12.3.2019

Česká republika míří mezi technologické lídry. To, co se před pár lety mohlo zdát jako čirá utopie, začíná nabírat stále jasnějších obrysů. Nedávno totiž vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) schválila jeden z nejodvážnějších projektů poslední generace. Inovační strategie „Czech Republic: The Country For The Future“ vytyčuje nové vládní priority, které by nás měly do roku 2030 posunout mezi inovační lídry Evropy.

 

Karel Havlíček

Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků a místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Je hlavním autorem a koordinátorem autorského týmu „Czech Republic: The Country For The Future“.

 

Úplně nový systém hodnocení institucionální i účelové podpory výzkumu. Navýšení celkových výdajů na výzkum na tři procenta z HDP do dvanácti let. Propojení výzkumných a inovačních center s potřebami komerční sféry, změna řízení velkých výzkumných infrastruktur, posílení výzkumných klastrů a budování superhubů v oblasti pokročilých technologií. Implementace polytechnické výuky na základních školách, zavedení vzdělávání s duálními prvky na středních odborných školách a propojení univerzit s průmyslem. Digitalizace státu, ekonomiky a společnosti. Nová patentová strategie. Rozvoj mobilní a stavební infrastruktury. Cílená podpora investičních projektů spojených s výzkumem a vývojem. Národní politika pro zakládání, financování a rozvoj start-upů a spin-offů.

To jsou hlavní pilíře ambiciózního plánu, na kterém pracovala třicítka nejschopnějších osobností z řad podnikatelů, manažerů, vědců, akademických pracovníků a klíčových představitelů resortů. Svůj palec nahoru strategii přidaly organizace jako Akademie věd ČR, vysoké školy, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy či Asociace výzkumných organizací, ale rovněž vysoce inovativní firmy – Siemens, IBM, Cisco, Škoda Auto, ABB, Deloitte, Mastercard, Soma, LIKO-S a řada dalších.

To, že zatím žádná tuzemská strategie v historii neměla tak širokou podporu napříč odbornou veřejností, mj. znamená, že přichází ve správný čas. Kdy jindy totiž předkládat plán k budoucí prosperitě než v době, kdy patříme mezi nejstabilnější země v Evropě? Kdy jindy než v době, kdy naše firmy posilují a naše věda začíná sklízet zasloužené úspěchy ve světě? A kdy jindy než v době, kdy se vláda rozhodla, že výzkum, vývoj a inovace jsou její jasnou prioritou? Máme šanci, která se nemusí opakovat a kterou je třeba chytit za pačesy a beze zbytku využít.

Před pěti lety by bylo brzy, za pět let bude pozdě. I to je důvod, proč se vědci a podnikatelé, dokonce často z konkurenčních uskupení, dali trochu překvapivě dohromady a připravili apolitický, nadčasový a nadresortní inovační rámec, který vytyčuje hlavní cíle a stanovuje legislativní scénáře pro jejich naplnění.

Paralelně spouštíme nebývalou aktivitu spojenou s inovovanou prezentací Česka. Země příběhů, úžasné historie a malebných zákoutí se začíná doplňovat kampaní zaměřenou na zviditelňování našich úspěchů v oblasti nových technologií, vědy a inovací. Zaměření na minulost začínáme střídat s pohledem do budoucnosti. Přestáváme lákat na nízké mzdy, dotace a levné pivo a začínáme ukazovat české objevy, inovativní osobnosti, úspěšné vědce a progresivní podnikatele. Příběhy Starého Města pražského střídáme příběhy novodobých průkopníků v technologiích.

Představujeme světu, že v Česku máme nejvýkonnější laserové centrum na světě. Prezentujeme se jako nanotechnologická velmoc. Vysvětlujeme, proč je u nás nejvíce vědců v oblasti umělé inteligence na počet obyvatel. Zveřejňujeme, že naši vědci dokážou transformovat pouštní vzduch na vodu, i to, že vozítko Curiosity, které se pohybuje po Marsu, má kondenzátory vyvinuté v České republice.

Bereme si za příklad Švýcarsko, které se již nechlubí čokoládou, sýry nebo hřebeny Alp, ale vysokorychlostním internetem v celé zemi. Nebo Bavorsko, které se neprezentuje pivem, klobásami či malebnými vesničkami, ale kosmickými technologiemi, klastry a Mnichovem jakožto evropským centrem robotiky a automatizace. Stejně tak Holandsko upozadilo dřeváky, Dánsko oplatky a Finsko dřevěné baráčky, a to na úkor posledních technologických hitů. Všechny země investovaly nemalé prostředky do výzkumu, vsadily na moderně pojaté inovační koncepty a otevřely se zahraničním vědeckým kapacitám. Dnes jsou díky tomu na čele pelotonu nejvíce prosperujících zemí.

Přesně touto cestou se nyní vydává i Česká republika. Inovační strategie „Czech Republic: The Country For The Future“ se stala vládní prioritou, která bude řízena premiérem a pravidelně vyhodnocována na zasedáních RVVI. Rámcové cíle budou následovány akčními plány všech strategických pilířů, za které bude odpovídat konkrétní manažer, vytvářející si pracovní odborný tým. Celková inovační výkonnost bude posuzována dle mezinárodních hodnoticích kritérií a vyhodnocována na roční bázi.

Čeká nás nesmírně náročná práce, tím spíše, že do velkého světového klání o inovačního lídra vstupují další země, které začínají do této oblasti investovat mimořádné zdroje. Pokud se na našem malém inovačním dvorku nerozhádáme a pokud přesvědčíme i další politickou reprezentaci, že cesta k úspěchu již nevede přes nostalgické vzpomínky na Švejka, ale je založena na znalostech spojených s technologickým pokrokem, potom máme slušnou šanci zařadit se v roce 2030 mezi elitu. Tam jsme ostatně patřili již v roce 1930.

 

/NÁZOR EXPERTA

PETR MANDA
ředitel firemního bankovnictví, ČSOB

 

INVESTICE DO NOVÝCH TECHNOLOGIÍ JSOU AKTUÁLNĚJŠÍ NEŽ DŘÍV

Robotizace a nové technologie mohou podnikatelům pomoct překonat základní překážku jejich dalšího rozvoje, kterou je nedostatek pracovních sil.

Malé a střední firmy citlivě vnímají současné hospodářské klima a ve svých výhledech zohledňují předpokládané zpomalení ekonomického růstu v Česku. Podle firem je za tím zejména ochlazení v německé ekonomice, našem největším obchodním partnerovi.

Příznivě hodnotíme, že firemní investiční aktivita je nadále vysoká a takřka pětina firem počítá s rozšiřováním svého podnikání. Řada odvětví nyní prochází rozsáhlou obměnou s tím, jak nastupují moderní technologie, automatizace a robotizace a současně přetrvává nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Řada klientů se snaží na tyto trendy reagovat v rámci svého podnikání. Před pěti lety byla robotizace doménou velkých korporací. V současné době vidíme, že i malé a střední firmy se snaží své výrobní procesy zautomatizovat a tam, kde to dává smysl, investují do robotizace. Tento trend je nejvíce viditelný ve výrobních firmách.

My tyto aktivity maximálně podporujeme, protože pomáhají zvyšovat efektivitu daných společností. Naše banka je firmám i živnostníkům vždy ochotná poradit a poskytnout potřebné financování. Navíc sami intenzivně investujeme do automatizace a nových technologií. Novinkou, kterou jsme připravili pro naše klienty, je například Trade Club, což je internetová platforma, jež našim klientům bezplatně zpřístupňuje mezinárodní obchod a pomáhá jim najít nové prověřené obchodní kontakty v zahraničí.

Zadejte e-mailovou adresu

a nic ze Světa průmyslu vám už neunikne!

Vaše osobní údaje budeme zpracovávat pouze za účelem zasílání newsletterů, a to v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním a zpracováním osobních údajů můžete kdykoli odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani.

[slider]

TOP Rozhovory

PŘEDSTAVA AUTONOMNÍCH AUT NA SILNICÍCH MÁ K REALITĚ STÁLE DALEKO

PŘEDSTAVA AUTONOMNÍCH AUT NA SILNICÍCH MÁ K REALITĚ STÁLE DALEKO

Vydáno 11.11.2019

Nejen fanoušci nových technologií sní o dni, kdy sednou do auta, které je bez jejich asistence odveze stovky kilometrů daleko. Jenže na tu chvíli si ještě nějaký pátek počkáme. V českém startupu Roboauto proto šli jinou cestou, vsadili na vývoj dálkově ovládaných vozidel. „V některých situacích musí do hry vstoupit vzdálený operátor, který robota převezme a instruuje ho, co má dělat,“ říká Martin Králík.

ZÁKAZNÍCI JSOU OHROMENI TÍM, CO U NÁS VIDÍ

ZÁKAZNÍCI JSOU OHROMENI TÍM, CO U NÁS VIDÍ

Vydáno 23.9.2019

Doby, kdy společnost TAJMAC-ZPS udivovala svět legendárním revolverovým soustruhem R5, jsou pryč. I po desítkách letech však zlínský podnik patří k lídrům na trhu s obráběcími stroji. „Do konce letošního roku představíme nový model dlouhotočných soustruhů MANURHIN K‘MX a připravujeme upgrade větších vertikálních obráběcích center,“ říká generální ředitel Michele Tajariol.

PODNIKATEL MÁ ZA LIDI VĚTŠÍ ZODPOVĚDNOST NEŽ POLITIK

PODNIKATEL MÁ ZA LIDI VĚTŠÍ ZODPOVĚDNOST NEŽ POLITIK

Vydáno 18.9.2019

Letos uplynulo třicet let od chvíle, kdy Jiří Hlavatý nastoupil do funkce generálního ředitele společnosti Juta podnikající převážně v textilním průmyslu. Později úspěšnou firmu koupil a v jejím čele stojí dodnes. Dobře však ví, že se blíží čas, kdy žezlo předá někomu dalšímu. „Jutu neprodám, ale konkrétní plány si zatím nechávám pro sebe,“ řekl v rozhovoru pro Svět průmyslu.

K VEŘEJNÝM VĚCEM CÍTÍM ODPOVĚDNOST

K VEŘEJNÝM VĚCEM CÍTÍM ODPOVĚDNOST

Vydáno 4.9.2019

Pohybuje se na rozhraní strojírenského a sklářského průmyslu. Patří mu nejen společnost Wikov, která proslula svými převodovkami, ale i sklárny Bomma a Rückl. „Dělím svůj čas přibližně na poloviny mezi strojírenství a sklářství. Největší radost mám z úspěšně dokončených akvizic ve strojírenství a nových produktů Rückla,“ říká Martin Wichterle.

Zobrazit Více